گرفتن مهریه در عقد موقت

به طور کلی در قوانین کشور ما، دو نوع عقد وجود دارد. عقد موقت و عقد دائم. هرکدام از این دو از لحاظ پرداخت مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و ... با هم تفاوت هایی دارند. دو رکن اصلی در عقد موقت، مهریه و مدت زمان عقد یا صیغه است.  در این مقاله از وبسایت وکیل شیراز، قصد داریم شرایط مهریه در عقد موقت را با هم بررسی کنیم.

 

 

شرایط گرفتن مهریه در عقد موقت

اگر ازدواج موقت در دفتر ازدواج ثبت شده باشد، می توان با مراجعه به دفتر ثبت اسناد، مهریه را مطالبه کرد. دفتر ثبت ازدواج باید ابتدا خواستار صدور اجراییه شود و آن را به شوهر اعلام کند. اگر او در پرداخت مهریه در مهلت معین، کوتاهی کند، می توان او را ممنوع الخروج و اموال او را توقیف کرد. در صورت ثبت نشدن ازدواج موقت در دفتر ازدواج، گرفتن مهریه کار مشکلی خواهد بود. اما  برای این مشکل راه حلی وجود  دارد. در این مورد شهادت دو مرد یا شهادت دو زن و یک مرد، می تواند کمک کننده باشد. اقرار زن و شوهر نیز در اثبات مهریه و میزان آن موثر است.

زمان دریافت مهریه در عقد موقت

به محض انجام عقد موقت، زن می تواند مهریه خود را مطالبه کند. در نتیجه تعیین مدت مهریه از طرف مرد، مانع از پرداخت آن توسط او نمی شود. حتی اگر زمان عقد موقت به پایان رسیده باشد، مطالبه مهریه مانعی ندارد. اگر پس از عقد، نزدیکی صورت نگرفته باشد، مهریه زن نصف می شود.

مهریه در عقد موقت دختر باکره

در صورتی که دختر باکره بخواهد با مردی ازدواج موقت کند، اجازه پدر یا جد پدری یا دادگاه از شروط لازم این عقد است. اگر در عقد موقت مرد قبل از نزدیکی به هر دلیلی عقد موقت را به هم بزند، باید مهریه دختر را به صورت نصف پرداخت کند.

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما