نکات مهم قبل از خرید ملک

یکی از مهم ترین قرارداد ها موجود در تمام جوامع که عموم افراد در طول عمر خود چندین بار با آن مواجه می شوند، قرار داد ها مرتبط  به خرید و فروش ملک اعم از مسکونی (خانه، آپارتمان و ویلا) تجاری (دفتر، مغازه یا کارگاه) یا زمین (مسکونی، کشاورزی یا صنعتی) می باشد. در این مقاله از وبسایت وکیل شیراز، به بحث پیرامون این مطلب می پردازیم.

آشنایی با مفاد قرار داد

هرکس که اقدام به خرید و فروش ملکی می‌کند، باید با پایه ای ترین نکات به طور کامل آشنا باشد. تا در صورت برخورد مشکل با معامله و موارد جزئی آن، بتواند مشکل خود را حل کند. البته امکان دارد، به تمام مفاد قانون آشنایی نداشته باشد. در این صورت باید از وکیل خبره و ماهر کمک بگیرد. اما دانستن مفاد قانونی به همه افراد توصیه می شود.

1- شناسایی کامل فروشنده ملک

ابتدا از هویت فروشنده اطمینان حاصل کنید. این اطلاعات شامل کد ملی، نام و نام خانوادگی و...... می باشد. اگر خود مالک هنگام امضای قرارداد حضور نداشته باشد، باید مدارکی را دال بر صحت اطلاعات هویتی شخص نشان دهد. این کار مشخص می کند آیا حدود اختیارات وکیل در وکالت‌نامه، حق فروش و گرفتن بها معامله را شامل می شود یا خیر.
 


اشخاص ممنوع‌المعامله سه دسته هستند:

۱- اشخاص محجور یعنی صغیر، غیر رشید و مجنون است.
۲- تجار ورشکسته
۳- محکومین دادگاه‌ها (این افراد به دلیل ارتکاب به جرائم از سو مراجع قضایی محاکمه شدند و یا بدهی یا ممنوعیت‌های قانونی دارند و نمی توانند معامله ملکی انجام دهند)
امکان دارد این سوال برایتان پیش بیاید، چگونه می توان از ممنوع المعامله بودن شخص اطلاع پیدا کرد؟
از طریق دفاتر ثبت اسناد کشور و معاونت قضائی دادستانی کل کشور و ادارات ثبت اسناد و املاک می‌توان جهت استعلام نسبت به وضعیت ممنوع‌المعامله بودن افراد اطلاع پیدا کرد؛ پس توصیه ما این است، ثبل از انجام هرگونه معامله حتما از موارد فوق اطمینان حاصل کنید.

2- بررسی وضعیت سند ملک

 آگاهی یافتن از شرایط سند ملک می باشد. اسناد ملکی شامل انواع و اقسام مختلفی با وضعیت ثبتی متفاوتی هستند؛ پس خریدار یا مستأجر قبل از عقد قرارداد بایستس اطلاعات دقیقی راجع به نوع سند پیدا کنند. در صورت مشاهده هرگونه ابهام در وضعیت سند، می‌توانید با استفاده از کد رهگیری املاک و مراجعه به سامانه دفتر اسناد و املاک کشور استعلامات لازم را به عمل آورید.

 

 

شایان ذکر است، ملکی که به فروش می‌رسد، نباید در رهن یا وثیقه شخص یا نهادی باشد.

 

اگر هنوز نیاز به راهنمایی و مشاوره تخصصی در حیطه املاک دارید، با سایت وکیل شیراز در ارتباط باشید.

 

 

 

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما