مجازات تجاوز جنسی

 

 

هر فردی حق و حقوقی دارد و هیچ کس حق تجاوز به آن را ندارد. تجاوز به جسم افراد نیز که به عنوان تجاوز جنسی شناخته می شود، ممنوع است. تجاوز جنسی نه تنها به جسم قربانی صدمه وارد می کند، بلکه روح و روان او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل نیز یکی از جرایم نکوهش شده در سراسر جهان است.

اگر چه تجاوز ممکن است برای تمام افراد از جمله زنان، کودکان و مردان اتفاق بیفتد، اما بیشتر گریبان زنان و دختران را می گیرد. در این مطلب قصد داریم مجازات تجاوز جنسی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مجازات تجاوز جنسی

 

تجاوز جنسی چیست؟

قبل از اینکه مجازات تجاوز جنسی را توضیح دهیم، بهتر است ابتدا با این جرم آشنا شویم. تجاوز جنسی به معنای نزدیکی جنسی با فردی با زور و بدون رضایت اوست. البته در مورد تجاوز افراد بالغ به کودکان، حتی اگر کودک رضایت داشته باشد نیز تجاوز محسوب می شود. در جرم تجاوز جنسی، شخصی که تجاوز می کند، متجاوز یا تجاوزگر و شخصی که مورد تجاوز قرار می گیرد، قربانی است.

انجام تجاوز جنسی ممکن است همراه با خشونت، تهدید و ... باشد. علت تجاوز و انگیزه ی متجاوز از این عمل را نمی توان به طور دقیق توضیح داد. اما مهم ترین دلیل آن می تواند ارضای جنسی باشد. میل به قدرت، دیگر آزاری، بیماری روانی و ... نیز ممکن است از انگیزه های فرد متجاوز باشد.

 

مجازات تجاوز جنسی چیست؟

در قانون، مجازات تجاوز جنسی، اعدام در نظر گرفته شده است. اما موضوع مورد توجه این است که اثبات جرم تجاوز جنسی بسیار سخت و مشکل می باشد. اثبات جرم تجاوز جنسی به روش های زیر امکانپذیر است:

  1. وجود 4 شاهد مرد یا 3 شاهد مرد و 2 شاهد زن
  2. اقرار اقرار متهم به انجام جرم تجاوز جنسی
  3. علم قاضی

اثبات تجاوز به روش اول تقریبا غیر ممکن است، چرا که هیچ متجاوزی در حضور دیگران دست به چنین جرمی نمی زند. دو روش دیگر نیز بستگی به متجاوز و قاضی دارد.

اما با این حال باید نسبت به این عمل مجرمانه واکنش نشان داد و از متجاوز شکایت کرد. چرا که پزشکی قانونی تا حدودی عمل تجاوز را تشخیص داده که می تواند برای اثبات این جرم کمک کننده باشد. و حتی تهدید متجاوز بعد از تجاوز نیز قابل شکایت و پیگیری است.

اگر در مراحل شکایت از فرد متجاوز، دچار مشکلاتی شده اید، می توانید با وکیل تجاوز در شیراز از طریق وبسایت وکیل شیراز ارتباط برقرار کنید.

 

 

 

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما