طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی یکی از اقسام طلاق است که در آن زوجین می توانند پس از گذشت عده ی معین، به یکدیگر بازگردند. عده طلاق رجعی سه ماه در نظر گرفته شده. در ایام عده طلاق، زن مانند قبل، از نفقه برخوردار است. بنابراین مرد می تواند حتی در این مدت، زندگی مشترک خود را دوباره از سر بگیرد. در این مقاله از وبسایت وکیل شیراز، درباره طلاق رجعی به شما خواهیم گفت.

 

 

شرایط طلاق رجعی

رجوع یا برگشت از طلاق، به اراده مرد است. به این معنا که هر زمان مرد بخواهد می تواند در ایام عده، از طلاق رجوع کند. برای تحقق رجوع، نیازی نیست که به زن اعلام شود. همین که مرد به قصد رجوع به زندگی زناشویی بازمی گردد، طلاق باطل می شود. بنابراین زن از تاریخ رجوع مرد، موظف به تمکین است.

آیا طلاق رجعی در شناسنامه ثبت می شود؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش بیاید که آیا در طلاق رجعی، مهر طلاق در شناسنامه زوجین ثبت می شود یا خیر. ماده 38 قانون حمایت از خانواده می گوید: در طلاق رجعی، مطابق مقررات، صیغه طلاق جاری و مراتب صورت جلسه می شود. اما ثبت محضری طلاق منوط به گواهی کتبی دو شاهد مبنی بر عدم رجوع زوجین از طلاق، تا پایان عده طلاق است. در صورت عدم رجوع طلاق، صورت جلسه تکمیل و طلاق ثبت می شود. این صورت جلسه سپس باید به امضای سردفتر، زوجین و دو شاهد طلاق برسد. بنابراین تا پایان مدت عده و رضایت طرفین مبنی بر عدم رجوع، طلاق ثبت می شود.

آثار طلاق رجعی

یکی از مهم ترین آثار طلاق رجعی پرداخت نفقه زن در طول مدت عده است. زیرا در طول مدت عده، زن حکم زوجه مرد را دارد. از دیگر آثار آن اشاره به این موضوع است که اگر یکی از زوجین در طول مدت عده، از دنیا برود، دیگری از او ارث می برد.

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما