شرایط طلاق به دلیل اعتیاد

یکی از دلایل طلاق، که علاوه بر همسر، تاثیر زیادی بر خانواده طرفین دارد، طلاق به دلیل اعتیاد مرد است. انواع مختلفی از اعتیاد از جمله اعتیاد به مواد مخدر، الکل، روانگرد ها و مواد صنعتی وجود دارند که بنیان خانواده ها را متزلزل می سازند. اعتیاد مرد، نه تنها وضعیت مالی خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه موجب آسیب روحی به زن و فرزندان نیز می شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی  شرایط طلاق به دلیل اعتیاد بپردازیم.

 

 

عسر و حرج

اعتیاد مرد به تنهایی نمی تواند برای دادگاه دلیل محکمه پسندی باشد. در صورتی که اعتیاد او موجب ایجاد خلل در آسایش خانواده شده و ادامه زندگی را برای زن با دشواری مواجه سازد، زن می تواند طلاق بگیرد. البته در صورت اثبات اعتیاد مرد توسط دادگاه، در مرحله اول او باید نسبت به ترک اعتیاد خود اقدام نماید. چنانچه چندین بار تلاش مرد برای ترک اعتیاد بی نتیجه بماند، زن می تواند ضمن اثبات عسر و حرج، با کمک و مشاوره وکیل طلاق، درخواست طلاق نماید.

اعتیاد زن

همانطور که می دانید، حق طلاق شرعا و قانونا با مرد است. به این معنا که مرد هر زمان که بخواهد می تواند از همسر خود جدا شود. اعتیاد و عدم اعتیاد زن، خللی در روند طلاق ایجاد نمی کند. در صورت اعتیاد زن به مواد مخدر، حتی اگر خللی هم به زندگی زناشویی وارد نشود، مرد می تواند طلاق بگیرد. اما در این صورت، او باید مهریه زن را تمام و کمال پرداخت کند.

حضانت فرزندان

حضانت فرزندان تا هفت سالگی با مادر است. پس از آن پدر در صورت واجد شرایط بودن، می تواند عهده دار حضانت شود. اما اگر دادگاه اعتیاد مضر مرد را تایید کند، او دیگر حق حضانت نخواهد داشت.

استعمال مشروبات الکلی و حق طلاق

اگر استعمال مشروبات الکلی از طرف مرد، به ضرر زندگی مشترک باشد و او تمایلی به ترک آن نداشته باشد، حق طلاق برای زن ایجاد می شود.

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما