در مورد معامله معارض بیشتر بدانید

امروزه خرید و فروش مسکن یا ماشین، نیازمند دقت و تیزهوشی بسیار است. افراد زیادی هستند که به راحتی با فریب دیگران، ملک یا ماشینی را معامله کرده و با کلاهبرداری، اقدام به فرار می کنند. بنابراین خرید مسکن را یک خرید ساده ندانید و قبل از انجام معامله، تحقیقات لازم را نسبت به مالک و ملک مورد نظر انجام دهید. وبسایت وکیل شیراز، در این مقاله، معامله معارض را برای شما مخاطبین گرامی شرح خواهد داد.

 

معامله معارض چیست؟

اگر کسی مال یا ملک خود را بیش از یک بار و به چند نفر بفروشد، معامله معارض صورت گرفته است و خریدار نیز مال غیر خریداری کرده است. در این نوع معامله غیرقانونی، پس از اینکه یک نفر ملک خود را به دیگری انتقال داد، در بنگاه معاملاتی دیگری، همان ملک را به شخص دیگری نیز می فروشد.

حکم معامله معارض

طبق ماده 117 قانون ثبت اسناد و املاک، هرکس با تنظیم سندی رسمی، عین یا منفعت (منقول یا غیر منقول)  خود را به دیگری واگذار کرد و سپس همان عین یا منفعت را به موجب سند رسمی معامله یا تعهدی معارض با حق مزبور کند، به حبس محکوم خواهد شد. برای احراز جرم فروش یک ملک به چند نفر، یکی از دو حالت زیر در نظر گرفته می شود:

1.هر دو معامله با سند رسمی صورت گرفته باشد.

2.معامله اول با سند عادی و معامله دوم با سند رسمی انجام شده باشد.

البته در معامله معارض، همیشه معامله اول قانونی و دارای اعتبار است چرا که در اولین معامله، ملک یا مال از تصاحب مالک خارج می شود. اما معاملات بعدی که بر روی آن انجام می شود، غیر قانونی و غیر معتبر است. از لحاظ قانونی، اگر مال یا ملکی بیش از یک بار معامله شده باشد، خریدار اول، مالک قانونی مال خواهد بود. او با طرح دعوا در مراجع قضایی، می تواند باطل شدن معاملات بعدی را خواستار شود.

معامله معارض یا کلاهبرداری

ماهیت معامله معارض، شباهت بسیاری با جرائم مالی نظیر کلاهبرداری و فروش مال غیر دارد. در کلاهبرداری و معامله معارض، مجرم با فریب دیگران به مقاص خود می رسد. تفاوت کلاهبرداری و معامله معارض این است که جرم معامله معارض از لحاظ وسعت اعمال ارتکابی، محدودتر از جرم کلاهبرداری است. کلاهبرداری به معنای بردن مال غیر، همراه با سوء نیت با استفاده از روش های متقلبانه است.

  

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما