اهدای جنین

خانواده های بسیاری هستند که قادر به فرزندآوری نمی باشند. آنها ممکن است به روش های مختلفی برای داشتن فرزند متوسل شوند. به جز اخذ سرپرستی کودکان بی سرپرست که در مقاله های قبلی راجع به آن توضیح داده شد، راه دیگری نیز وجود دارد. درخواست اهدا یا دریافت جنین یکی از راهکارهاییست که خانواده های بدون فرزند می توانند از آن استفاده کنند که در این مقاله از وبسایت وکیل شیراز به شرح آن می پردازیم.

 

 

 

شرایط زوجین برای دریافت جنین

آن دسته از زوجینی که قادر به باروری نیستند، می توانند در دادگاه، تقاضای دریافت جنین را مطرح کنند. این تقاضا باید از طرف زوجین و با رضایت کامل هر دو باشد. یکی از شروط مهم و اساسی برای این دادخواست، داشتن تابعیت ایرانی است. همچنین آنها باید برای دریافت جنین، دارای صلاحیت اخلاقی باشند. یعنی هیچ یک از آنها نباید محجور(سفیه یا مجنون) باشد. از دیگر شروط درخواست دریافت جنین، عدم ابتلا به بیماری های صعب العلاج است. همچنین در صورت اعتیاد به مواد مخدر در هر یک از زوجین، درخواست آنها در دادگاه پذیرفته نخواهد شد. برای اطلاع از چگونگی تنظیم این درخواست و جزئیات آن، بهتر است به وکیل خانواده مراجعه کنید.

مراحل دریافت جنین

پس از تقدیم درخواست اهدا یا دریافت جنین، زوجین مدارکی از قبیل مدارک شناسایی، ازدواج، عدم بیماری، عدم اعتیاد و مدارک پزشکی خود مبنی بر عدم باروری را به دادگاه تحویل می دهند. دادگاه پس از بررسی مدارک، برای آزمایش های بیشترف زوجین را به پزشکی قانونی، ارجاع می دهد. اگر زن و شوهر صلاحیت لازم را برا دریافت و یا اهدای جنین داشته باشند، دادگاه دستوری را به مراکز ناباروری ارسال و آن ها را برای دریافت جنین معرفی می کند. طبق آیین نامه اجرایی اهداء جنین، مرکز تخصصی ناباروری باید در مرحله اول، جنین های اهدایی را بر اساس مسلمان یا غیر مسلمان جدا کند. در صورت مسلمان بودن زوجین باید به آنها جنین مسلمان و در غیر این صورت، جنین غیر مسلمان به آنها اهدا خواهد شد. دریافت جنین در شرایط عدم باروری زوجین، برای آنها گزینه مناسبی می باشد.

 

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما