الزام به اخذ پایان کار

ساختمانی که مراحل ساخت خود را تمام می کند، باید از شهرداری تاییدیه دریافت کند. همچنین مواردی مانند خلافی یا بدهی نداشته باشد.شهرداری یا سازمان متولی امر، مدرکی تحت عنوان پایان کار، ارائه می دهد که این گواهی باید حتما به تایید ناظر ساختمانی برسد. سازمان نظام مهندسی نیز پس از صدور شناسنامه فنی و ملکی، گواهی را صادر می کند. اگر مایلید بیشتر راجع به پایان کار بدانید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

مدارک لازم جهت اخذ پایان کار

1.سند مالکیت

2.تسویه فیش عوارض و نوسازی شهرداری

3.مدارک شناسایی( شناسنامه و کارت ملی)

4.مبایعه نامه یا قولنامه

مراحل اخذ پایان کار

دعاوی ملکی مانند الزام به اخذ پایان کار، ممکن است برای هر یک از شما پیش بیاید. بنابراین دانستن برخی نکات راجع به این موضوعات، امری ضروری تلقی می شود. اینکه بدانیم برای اخذ پایان کار ساختمان، چه مراحلی را باید طی کنیم، نشان از بالا بودن اطلاعات حقوقی ماست.

اولین اقدام برای اخذ پایان کار، پس از اتمام عملیات ساختمانی، مراجعه به شهرداری است. سپس مدارک لازم را به شهرداری ارائه می دهید. بعد از اینکه مدارک را تحویل دادید، باید فرم پایان کار را تکمیل کنید. پس از تکمیل فرم و ارائه سند مالکیت، به بخش دبیرخانه شهرداری رفته و تاریخ و ساعتی را که کارشناس فنی، قرار است ملک شما را بازدید کند، تعیین می کنید. در صورتی که ملک تان بدهی یا خلافی ندارد، اقدام بعدی مراجعه به بخش محاسبات است. در این بخش، بدهی یا خلافی شما استعلام می گردد. در صورت نداشتن بدهی، مدارک شما تکمیل و پیش نویس تهیه می گردد. اما اگر بدهی داشته باشید باید آن را پرداخت کنید تا پیش نویس برای شما آماده شود. پس از پشت سرگذاشتن تمامی این مراحل، مدارک مربوطه باید به ترتیب توسط ناظر فنی، معاونت شهرسازی و معماری و شهرداری منطقه تایید شوند تا گواهی پایان کار صادر گردد.

چرا گواهی پایان کار ساختمان می گیریم؟

این مدرک از مهم ترین مدارک ساختمان است که در اداره ثبت اسناد و املاک جهت تنظیم صورت مجلس تفکیکی، مورد نیاز می باشد. خوب است بدانید تا زمانی که ساختمان شما پایان کار نداشته باشد، امکان تنظیم سند برایتان وجود نخواهد داشت. به عبارتی دیگر، بدون گواهی پایان کار، امکان انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی و محضر وجود ندارد.

 

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما