آشنایی با کد رهگیری ملک

 

 

اگر تا به حال اقدام به اجاره یا خرید و فروش ملک کرده باشید حتما عبارت کد رهگیری ملک به گوشتان خورده است. کد رهگیری ملک همان چیزی است که برای مراحل بعدی به آن نیاز دارید و حتما باید توجه که این کد در قرارداد درج شده باشد. به این منظور یعنی دریافت کد رهگیری ملک سامانه ای به همین نام یعنی سامانه کد رهگیری ملک ایجاد شده تا بتوان به راحتی این کد را دریافت کرد. دریافت کد رهگیری ملک از مشاورین املاک قبل اختیاری بود و شما حتما خودتان باید آن را درخواست می کردید. اما اکنون اجباری است.

آشنایی با کد رهگیری ملک، موضوع این مقاله از وبسایت وکیل شیراز است. در صورت نیاز به وکیل ملکی در شیراز با ما در تماس باشید.

 

آشنایی با کد رهگیری ملک

 

کد رهگیری ملک چیست؟

کد رهگیری ملک یک کد 13 رقمی است که هنگام اجاره یا خرید یک ملک (چه مسکونی و چه تجاری یا اداری) باید دریافت کنیم. بنابراین همه دفاتر مشاورین املاک که اقدام به معامله ملک می کنند، باید آن را در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت کرده و کد رهگیری دریافت نمایند.

کد رهگیری ملک به منظور رسمیت بخشیدن به معاملات ملکی در کشور است. با داشتن کد رهگیری در معاملات، انجام هر گونه کلاهبرداری نیز به حداقل و حتی صفر می رسد. دریافت کد رهگیری از سامانه هزینه ناچیزی دارد که در سایت ثبت معاملات املاک کشور درج شده است.

توجه داشته باشید که چون دریافت کد رهگیری برای مشاورین املاک مالیات در بر دارد، برخی از آن ها از صدور آن سرباز می زنند. اما شما حتما این کد را درخواست کنید.

 

مزایای کد رهگیری ملک

با توجه به این که این روز ها کلاهبرداری های زیادی از جمله فروش یا اجاره ملک به چندین نفر انجام می شود، مهم ترین مزیت دریافت کد رهگیری، در امان ماندن از این کلاهبرداری هاست. چرا که با داشتن کد رهگیری در معاملات ملکی، ملک قفل می شود و هیچ معامله دیگری نمی توان با آن انجام داد.

از دیگر مزایای کد رهگیری ملک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انجام و پیگیری آسان معاملات ملکی
  • اطلاع از طرح ها و برنامه های شهرداری برای ملک شما
  • اطلاع از میزان بدهی مالیاتی ملک
  • اطلاع از در رهن بودن ملک
  • معتبر بودن معامله در مراجع قضایی جهت پیگیری های بعدی
  • استفاده از امتیازات طرح ترافیک
  • استفاده از طرح های وام ملکی مانند وام خرید مسکن یا وام ودیعه مسکن

 

 

 

فعال در زمینه : - وکیل ملکی در شیراز
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما