آشنایی با چک و انواع آن

 

 

این روز ها چک به یکی از ابزار های مهم در معاملات تبدیل شده است. چک را می توان جایگزینی برای وجه نقد دانست با این تفاوت که چک برای پرداخت در آینده صادر می شود، اما وجه نقد در همان لحظه ی خرید پرداخت خواهد شد. البته تاریخ چک می تواند برای همان روز نیز باشد، اما معمولا چک برای پرداخت در آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با چک و انواع آن بسیار مهم است و حتی اگر خود ما از چک استفاده نکنیم، باید از آن ها آگاهی داشته باشیم. چرا که ممکن است معامله ای انجام دهید و طرف مقابلتان چک صادر کند. بنابراین باید در رابطه با انواع چک اطلاعات کافی داشته باشید تا با ضرر و زیانی مواجه نشوید. در این مقاله از وبسایت وکیل شیراز، با چک و انواع آن آشنا خواهید شد. ضمنا می توانید دعاوی حقوقی خود در رابطه با چک را به وکیل چک در شیراز واگذار کنید.

 

آشنایی با چک و انواع آن

 

چک چیست؟

در قانون، چک به این صورت تعریف شده است: «چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌کند.»

چک یک سند تجاری است که می تواند در معاملات به جای وجه نقد مورد استفاده قرار بگیرد. هنگامی که فردی چک صادر می کند، در قابل دریافت کننده ی آن متعهد می شود که در تاریخی که روی چک نوشته شده، مبلغ آن را از محل حساب خود در بانک پرداخت نماید. به این منظور دریافت کننده ی چک باید در تاریخ سررسید چک به بانک مربوطه مراجعه نموده و مبلغ نوشته شده روی آن را درخواست کند.

 

انواع چک

اکنون که با تعریف چک آشنا شدیم، می خواهیم بدانیم که چک ها چند نوع هستند. انواع مختلفی از چک ها وجود دارند که با توجه به موقعیت و نوع معامله باید از آن ها استفاده کرد. انواع چک عبارتند از:

  • چک عادی: متداول ترین نوع چک ها، چک عادی است. چک عادی چک هایی هستند که صاحب حساب آن را در وجه افراد دیگر صادر می کند.
  • چک تایید شده: چک تایید شده چکی است که توسط دارنده حساب صادر می شود و بانک، وجود مبلغ آن در حساب را تایید می کند.
  • چک سفید امضا: چک سفید امضا توسط صاحب حساب صادر شده و هیچ اطلاعاتی از جمله تاریخ، مبلغ و ... روی آن درج نمی شود.
  • چک مدت دار: چکی که تاریخ صدور آن با تاریخ سر رسید آن متفاوت باشد، چک مدت دار است و برای پرداخت وجه در آینده استفاده می شود.
  • چک تضمین شده: چک تضمین شده یا بانکی به چکی گفته می شود که توسط بانک و در وجه بانک به درخواست مشتری صادر می شود.
  • چک رمز دار: یا چک بین بانکی که چکی است که به درخواست مشتری توسط بانک در وجه بانک های دیگر صادر می شود.
  • چک مسافرتی: چک مسافرتی که به تراول چک نیز معروف است، چکی است که توسط بانک صادر شده و مبلغ چک روی آن نوشته شده باشد.

 

 

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما