ازدواج مجدد مردان متاهل

تاپیش از سال 1346 مردان منعی برای چند همسری نداشتند اما با تصویب قانون حمایت از خانواده در این سال، ازدواج مجدد مردان متاهل، منوط به اجازه دادگاه شد. به این ترتیب که دادگاه در صورت رضایت همسر اول، تمکن مالی مرد و اجرای عدالت بین همسران، اجازه ازدواج مجدد را صادر می کرد. البته مرد فقط در موارد خاصی می تواند همسر دوم اختیار کند که در این مقاله، به بررسی شرایط ازدواج مجدد و تبعات آن می پردازیم.

 

 

 

شرایط ازدواج دوم در قانون

با تصویب قانون حمایت از خانواده در خصوص ازدواج مجدد، این نوع ازدواج ممنوع اعلام شده است و مرد نمی تواند در صورت داشتن همسر، همسر دیگری اختیار کند مگر در مواردی چون:

1-رضایت همسر اول

2-عدم رعایت وظایف زناشویی توسط همسر اول

3-عدم تمکین زن

4-ابتلاء زن به بیماری های صعب العلاج

5-محکومیت زن به حبس بیش از 6 ماه

6-ابتلاء زن به اعتیاد

7-ترک زندگی خانوادگی از طرف زن

8-عقیم بودن زن

9-غایب مفقودالاثر شدن زن

اگر زوجه هیچ یک از این مشکلات را نداشته باشد، اجازه ازدواج مجدد مرد باید از طرف دادگاه صادر شود.

ممنوعیت ازدواج مخفیانه

در صورت تمایل به ازدواج دوم، مرد باید دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد. دادگاه نیز با انجام پیگیری های لازم جهت احزار تمکن مالی مرد و احراز توانایی اجرای عدالت توسط او، به مرد اجازه ازدواج مجدد می دهد. در صورت عدم رضایت همسر اول مرد، دادگاه با درخواست او مخالفت خواهد کرد. بر اساس ماده 56 قانون حمایت از خانواده، هیچ سردفتری بدون اجازه نامه دادگاه، حق ثبت ازدواج دوم را ندارد. از آنجایی که برای ثبت ازدواج دوم در سردفتر، مجوز دادگاه الزامی است، متاسفانه برخی مردان مخفیانه و به دور از چشم همسر اول، اقدام به ازدواج موقت یا صیغه ای می کنند. در صورتی که مرد بدون اجازه همسر اول، تجدید فراش کند، زن می تواند طلاق بگیرد. حضانت فرزندان نیز تا 7 سالگی با مادر است و پس از آن با پدر. ازدواج مجدد حق حضانت را از مرد سلب نمی کند.

فعال در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما