شرایط تغییر جنسیت در ایران

برخی افراد هنگام رسیدن به بلوغ و شناخت خود، احساس می کنند روحیات و خلقیاتشان با جنسیت آنها کاملا متفاوت است. این تفاوت در مدل لباس پوشیدن، صحبت کردن، رفتار، احساسات و تن صدای آنها کاملا مشهود است. اما واقعیت تلخ و انکار ناپذیر ماجرا این است که این افراد نه تنها از طرف خانواده بلکه از سمت اجتماع نیز طرد می شوند. وبسایت وکیل شیراز در این مقاله سعی دارد به بررسی امکان تغییر جنسیت در ایران بپردازد.

 

انواع اختلالات جنسیتی

1.تراجنسی یا ترنس سکچوال

به افرادی می گویند که جنسیت روانشان با جنسیت جسمشان متفاوت است. آنها احساس می کنند به جنسیت اکنونشان تعلق ندارند. افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی، مشکلی در جسم خود ندارند.

2.دو جنسی

به این اختلال در اصطلاح، ابهام هویت جنسی می گویند. فردی که از بدو تولد، آلت تناسلی بینابین دارد.

شرایط تغییر جنسیت

فرد متقاضی تغییر جنسیت، ابتدا باید به دفاتر قضایی مراجعه کرده و دادخواست تغییر جنسیت و تغییر نام در شناسنامه را تقدیم نماید. سپس دادخواست خود را برای دادگاه و به طرفیت اداره ثبت احوال محل تنظیم شناسنامه، تنظیم کند. به دلیل غیر مالی بودن این دعوی، هزینه آن در تمام مراحل، نرخ ثابتی دارد.

چگونگی دریافت مجوز جراحی

1.مراجعه به روانپزشک دارای صلاحیت

2.گذراندن دوره روان درمانی

3.تاییدیه روانپزشک مبنی بر دو جنسیتی بودن فرد

4. آزمایشات تشخیص سطح هورمون برای اطمینان از عدم اختلالات کروموزومی

5.ارائه دادخواست تغییر جنسیت و تغییرنام به دادگاه

6. ارجاع فرد مبتلا، به پزشکی قانونی توسط دادگاه جهت تایید مدارک پزشکی

7.صدور تاییدیه از طرف پزشکی قانونی و ارجاع به قاضی

8.حکم تغییر جنسیت و تغییر نام توسط قاضی

مراجعه به وکیل

بهتر است فرد متقاضی، برای سهولت در انجام مراحل مجوز قانونی، به یک وکیل مجرب در این زمینه مراجعه نماید. وکیل خانواده، با اشراف و آگاهی کامل از روند اخذ مجوز، آن را به بهترین شکل و سریع ترین زمان ممکن انجام می دهد. وکیل مربوطه با شرکت در جلسه دادگاه، از موکل خود در زمینه ادعای مطرح شده، دفاع می کند. پس از اجرای حکم دادگاه، مدارک جدید هویتی به موکل، تحویل می شود.

 

 

علاقه مند به کار در زمینه : بدون دسته بندی
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
شرح کوتاه موضوع یا نظر شما